O POCHYBOVANÍ O SEBE

Pochybujem o sebe. Niekedy nevidím svoje dary. Môj vnútorný kritik často prehluší moje sny, túžby a poslanie. Poznáte to? Keď sa vám zdá, že ľudia okolo vás sú úspešnejší, šikovnejší, krajší, zdravší, spokojnejší ako vy? Všetci sa občas porovnávame a zabúdame že naša cesta je len naša, jedinečná a originálna.

Za posledný rok som sa stretla so skutočne talentovanými a výnimočnými ľudmi, o ktorých by ste určite nikdy nepovedali, že o sebe pochybujú. A predsa, povedali sme si medzi sebou, že “this is the case”. A ani ja nie som výnimka.

Minule som mala live vysielanie s @lenkadebnar . Spoznali sme sa v Teleráne. Posledných 8 rokov sme sa tam stretávali a ja som sa jej hanbila prihovoriť, veď nejaká známa moderátorka a herečka by sa so mnou určite ani nebavila. Naposledy Lenka prišla po vysielaní ku mne so zvláštnymi slovami. Prvé sekundy som vskutku nechápala. Hovorila niečo v zmysle, že niekoho čaká a chce sa s niekym odfotiť tak som jej brala mobil z ruky a čakala, kto príde. Po chvíli som pochopila že sa chce odfotiť so mnou. Nechápala som. Povedala mi, že sa roky hanbila mi prihovoriť.
Vtipné, zvláštne, smutné a zároveň tak výpovedné...

Niekedy sme tak zaseknutí v našej hlave, robíme definitívy a zbytočne závery o sebe, ale aj o druhých a nevidíme, akí sme sami výnimoční.
Ľudia ma roky vnímali ako sebavedomú, úspešnú a talentovanú ženu, ale ja som pritom o sebe v zakúsili stále pochybovala. Nemyslím si, že som hviezda (aj keď ma tak pár ľudí ironicky volá), bola som pár chvíľ v televízii a nemám to slovo vôbec rada. Zmysel toho, čo chcem povedať je že o sebe tak často pochybujeme, hodnotíme seba ale aj iných. Spochybňujeme a porovnávame sa a nevidíme tak svoju výnimočnosť. A práve to pochybovanie o sebe nám bráni rozbaliť to naplno a uplatniť svoje dary. No jediné prekážky, ktoré existuju sú iba v našej hlave.

Nie, nemá to žiadny happy end o tom, ako som o sebe prestala pochybovať. Lebo to tak nie je. Neponúkam ani návod či 5 P ako bojovať s vnútorným kritikom v sebe. Zmysel tohto je, že chcem byť autentická. Lebo byť sám sebou je sloboda. Lebo len keď sme sami sebou, aj ľudia okolo nás cítia slobodu byť sami sebou.

Tak buďme.