O POCHYBOVANÍ O SEBE

Pochybujem o sebe. Niekedy nevidím svoje dary. Môj vnútorný kritik často prehluší moje sny, túžby a poslanie. Poznáte to? Keď sa vám zdá, že ľudia okolo vás sú úspešnejší, šikovnejší, krajší, zdravší, spokojnejší ako vy? Všetci sa občas porovnávame a zabúdame že naša cesta je len naša, jedinečná a originálna.

Za posledný rok som sa stretla so skutočne talentovanými a výnimočnými ľudmi, o ktorých by ste určite nikdy nepovedali, že o sebe pochybujú. A predsa, povedali sme si medzi sebou, že “this is the case”. A ani ja nie som výnimka.

Minule som mala live vysielanie s @lenkadebnar . Spoznali sme sa v Teleráne. Posledných 8 rokov sme sa tam stretávali a ja som sa jej hanbila prihovoriť, veď nejaká známa moderátorka a herečka by sa so mnou určite ani nebavila. Naposledy Lenka prišla po vysielaní ku mne so zvláštnymi slovami. Prvé sekundy som vskutku nechápala. Hovorila niečo v zmysle, že niekoho čaká a chce sa s niekym odfotiť tak som jej brala mobil z ruky a čakala, kto príde. Po chvíli som pochopila že sa chce odfotiť so mnou. Nechápala som. Povedala mi, že sa roky hanbila mi prihovoriť.
Vtipné, zvláštne, smutné a zároveň tak výpovedné...

Niekedy sme tak zaseknutí v našej hlave, robíme definitívy a zbytočne závery o sebe, ale aj o druhých a nevidíme, akí sme sami výnimoční.
Ľudia ma roky vnímali ako sebavedomú, úspešnú a talentovanú ženu, ale ja som pritom o sebe v zakúsili stále pochybovala. Nemyslím si, že som hviezda (aj keď ma tak pár ľudí ironicky volá), bola som pár chvíľ v televízii a nemám to slovo vôbec rada. Zmysel toho, čo chcem povedať je že o sebe tak často pochybujeme, hodnotíme seba ale aj iných. Spochybňujeme a porovnávame sa a nevidíme tak svoju výnimočnosť. A práve to pochybovanie o sebe nám bráni rozbaliť to naplno a uplatniť svoje dary. No jediné prekážky, ktoré existuju sú iba v našej hlave.

Nie, nemá to žiadny happy end o tom, ako som o sebe prestala pochybovať. Lebo to tak nie je. Neponúkam ani návod či 5 P ako bojovať s vnútorným kritikom v sebe. Zmysel tohto je, že chcem byť autentická. Lebo byť sám sebou je sloboda. Lebo len keď sme sami sebou, aj ľudia okolo nás cítia slobodu byť sami sebou.

Tak buďme.

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie