HLAVU HORE PRINCEZNÁ

“Hlavu hore kráľovná, lebo ti spadne korunka”. Pred pár dňami som mala zážitok, na ktorý nezabudnem. Ako viete, kvôli prasknutej platničke som začala chodiť na fyzioterapiu. Prišla som naspeedovaná v legínach, odhodlaná začať chodiť ako normálny človek, nie ako novonarodená žirafa. Pripravená, že sa ideme venovať mojim krížom a nohe, do ktorej vystreľuje neutíchajúca bolesť. Vyzliekla som tričko, postavila sa pred zrkadlovu stenu (nikdy som ich nemala rada), pani si ma odfotila z každej strany a povedala. “Už sa nebudete starať o všetkých okolo seba”. “Prosím?”, nechápala som. “Toto nie je o vašej platničke”. Vedela som, že má pravdu, ale ako to vie, človek ktorý ma vidí prvýkrát v živote. Začala cesta k uzdraveniu platničky, ale aj ďalší krok k selfcare (staraniu sa o seba).

Celý život som sa hrbila, tlačila hlavu dopredu, snažila sa prispôsobiť a znížiť sa k ľudom, ktorí sú zväčša nižší ako ja so svojimi 179 cm. Hrbím a prispôsobujem sa fyzicky ale aj mentálne. Jedno s druhým súvisí. Posluhujem a starám sa o všetkých okolo, aj za cenu že popriem svoje potreby. “Ste kráľovná, dvihnite hlavu ako kráľovná, aby Vám z nej nepadla koruna.”

Je týždeň sebalásky. K tejto téme mám čo povedať. Mať sa rád, milovať sa, kto z nás to skutočne dokáže? Veľa sa o nej a o duševnom zdraví v poslednej dobe hovorí a píše a to je dobre. Kto s tým má problém, asi sa nemá rád. Láska k sebe nie je len postaviť sa ráno pred zrkadlo a povedať si mám sa rada.

Láska k sebe je dopriať si, keď máme chuť si zakazovať, oddýchnuť si, keď nevládzeme. Netlačiť na seba, počúvať sa a povedať dosť, keď nechceme pokračovať. Láska k sebe je aj odísť z práce, situácie či vzťahu, ktorý nerobí dobre nášmu duševnému zdraviu a prekračuje naše hranice. Láska k sebe je prijať sa, s chybami, nedostatkami aj minulosťou, pretože život je cesta. Láska k sebe je dokázať bez hanby, výčitiek a strachu, povedať si, čo naozaj chceme, po čom túžime a čo sa nám páči, vo vzťahu, v reštaurácii, ale aj v posteli...

Láska k sebe nepríde jedno ráno a zostane. Láska k sebe sa dá sa naučiť. Láska k sebe nie je sebectvo, ale rozhodnutie, pre ktoré sa musíme rozhodnúť každý deň. Keď miluješ seba, milujú aj teba.

Miška