AKO SOM SKONČILA V NEMOCNICI

Celý týždeň som premýšľala, ako napísať tento status, a ako jediná správna odpoveď mi vychádza otvorenosť. Posledné dni sa po mne zľahla zem. Zažila som najhoršie bolesti, aké si pamätám, ktoré mi nedali spať ani sústrediť sa na nič iné. Zradila ma chrbtica, prasknutá a vytečená platnička, ktorá tlačí na nervové korene. Nepíšem aby som sa sťažovala ani ľutovala, ale chcem vás povzbudiť, aby ste neurobili rovnaké chyby ako ja.


Keď som na Silvestra vypĺňala svoj diár @nevyhoreni , až predvídavo som si ako cieľ na tento rok dala viac “sa počúvať”, viac počúvať svoje telo a svoju intuíciu. Prešiel iba mesiac a život to zariadil tak, aby som tento cieľ naozaj naplnila.
Posledné roky som sa málo počúvala, robila som veľa vecí, ktoré som v vlastne nechcela, hovorila som áno, keď som v skutočnosti chcela povedať nie, išla som cez seba, svoje vlastné názory, hodnoty, išla som cez bolesť, prekračovala som svoje hranice, ničila som sa. Bolesť, fyzická či duševná boli pre mňa len niečím, čo treba prekonať, zvládnuť, potlačiť, veď som predsa silná, sama to zvládnem - či už preniesť chladničku, vytiahnuť gauč na druhé poschodie, uživiť rodinu, rozbehnúť biznis, vymaniť sa z toxického vzťahu alebo zvládnuť nekonečný a frustrujúci rozvod bez ujmy na zdraví. Nedovolila som si plakať ani povedať, že je toho na mňa veľa. Nedovolila som si povedať, že nevládzem a potrebujem pomoc. Dnes ju však potrebujem.

Lekári mi povedali, že toto je dvihnutý prst nad mojim životným štýlom. Viem, že už nič nebude ako doteraz.
Prišla som na to neskoro a stálo ma to veľa bolesti, ale už viem že nepôjdem cez bolesť. Nepôjdem cez seba. Každý z nás vovnútri vie, čo je pre neho najlepšie a správne. Naše telo a rovnako duša nám jasne naznačujú kedy stačí a kde sú naše hranice, iba my to úspešne popierame a potláčame náš vnútorný hlas, ktorý nás vlastne chce iba chrániť.


Iba toľko som Vám chcela povedať, počúvajte sa, starajte sa o seba, robte čo je pre Vás dobré, aj keby to okolie nemalo nikdy pochopiť. Majte seba na prvom mieste, to nie je sebectvo. Iba z plného pohára sa dá naliať. Buďte na seba dobrí.